Ekodoradcy – ludzie, którzy podpowiedzą jak zmienić nasz świat na zdrowszy i tańszy

Ekodoradcy to specjaliści, którzy działają w całym województwie małopolskim, w tym oczywiście i w powiecie olkuskim. Ich głównym zadaniem jest wdrożenie działań zawartych w Regionalnym Planie Działań dla Klimatu i Energii oraz Małopolskim Programie Ochrony Powietrza. U nas doradcą ds. klimatu i środowiska jest Łukasz Zarzycki, pracujący w Wydziale Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Olkuszu. To od niego mieszkańcy powiatu olkuskiego mogą m.in. uzyskać informacje o wymianie starych pieców, termomodernizacji i instalacji odnawialnych źródeł energii.

Zadania Łukasza Zarzyckiego są wielorakie. Generalnie jego działania są ukierunkowane na taką edukację i informowanie lokalnej społeczności, w naszym przypadku mieszkańców powiatu olkuskiego, aby finalnie poprawiła się jakość powietrza i zredukowała się emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.

Jednym z kluczowych obszarów działania Zarzyckiego jest doradztwo związane z instalacją systemów wykorzystujących nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne źródła ciepła oraz pomaganie w zrozumieniu procesu termomodernizacji domów. Uświadamia korzyści płynące z wymiany starych systemów na nowe, a korzyści te są naprawdę wymierne w postaci obniżeni rachunków za energię i zmniejszeniu wpływu na środowisko.

- Jako ekodoradca, przedstawiam mieszkańcom powiatu olkuskiego korzyści związane z wymianą starych pieców na nowoczesne systemy grzewcze. Są one znacznie bardziej efektywne pod względem emisji szkodliwych substancji i dzięki temu przyczyniają się do ograniczenia skutków smogu i poprawy jakości powietrza. Są też bardziej wydajne, a przez to ekonomiczne, co pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. To jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy ceny energii są coraz wyższe – mówi Łukasz Zarzycki.

Ekodoradca prowadzi również w powiecie olkuskim szersze działania edukacyjno-informacyjne, są to przeróżne akcje i wydarzenia proekologiczne. Jednym z taki proekologicznych eventów była zorganizowana końcem października 2023 roku przez Wydział Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Olkuszu akcja „Sadzonki za nakrętki”. W trakcie trwania ekoeventu na parkingu starostwa można było otrzymać darmową sadzonkę różnych gatunków drzew owocowych. Warunek był tylko jeden, należało przekazać co najmniej 20. plastikowych nakrętek. Można było też wtedy wysłuchać plenerowej prelekcji ekodoradcy na temat korzyści wynikających z posadzenia drzew i szkodliwości odpadów plastikowych dla człowieka i środowiska naturalnego. „Nakręć się na zieleń”, była jedną z kliku takich akcji promujących ekologię w Powiecie Olkuskim w zeszłym roku.

Jeszcze dla porządku. Sieć ekodoradców została utworzona w ramach projektu LIFE, a Małopolska była pierwszym regionem, który zdecydował się na takie rozwiązanie. Doradcy ds. klimatu i środowiska są zatrudnieni bezpośrednio w Starostwie Powiatowym. Na poziomie regionalnym współpracują z Urzędem Marszałkowskim, a na poziomie lokalnym z gminami.

Z doradcą ds. klimatu i środowiska Łukaszem Zarzyckim można skontaktować się za pomocą emaila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie +48 32 647 08 40.

Grzegorz Turski


Drukuj